Šā gada jūnija beigās noslēdzās pirmais no trīs mācību “Uz vardarbībā cietušā vajadzībām vērsta pieeja tiesu sistēmā” cikliem. Šis ir pirmais projekta “Tieslietu akadēmija” pilnībā izstrādātais mācību kurss, kas sadarbībā ar sociālajiem partneriem 9 nedēļu garumā ļāva tiesnešiem, prokuroriem un izmeklētājiem labāk izprast tieši cietušo vajadzības, domāšanas veidu un dažādās vardarbības sekas, ar kurām cietušie saskaras ikdienā.
Mācību programma tika izveidota pēc 2023. gada pavasarī notikušās slepkavības, kur varmāka pēc ilgstošas vajāšanas nogalināja savu dzīvesbiedri viņas mātes un bērna acu priekšā. Notikusī slepkavība atklāja daudzas nepilnības institūciju savstarpējā sadarbībā, kā arī norādīja uz to, ka institūciju pārstāvji līdz galam neapzinās, kā viņu lēmumi ietekmē vardarbības upurus.
Mācību kursa uzdevums bija veicināt mērķauditorijas padziļinātu izpratni par vardarbības ģimenē būtību un cietušā psiholoģiju, atklājot arī iemeslus, kas vardarbību padara tik grūti pārtraucamu. Lai nodrošinātu sasaisti ar reāliem dzīves gadījumiem, tika nolemts kursa izstrādē iesaistīt tieši tās organizācijas, kas savā ikdienā praktiski strādā gan ar cietušajiem, gan vardarbības veicējiem.
Kursa laikā bija novērojams, ka uz mācību dalībniekiem vislielāko iespaidu atstāja tieši praktisko gadījumu atstāsti un to risināšana. Kā vienu no lielākajiem ieguvumiem pēc mācībām dalībnieki minēja iespēju uzzināt, kā katra no iesaistītajām pusēm (tiesnesis, prokurors, izmeklētājs) ikdienā lietas redz no sava darba perspektīvas. Svarīga bija arī informācija par pakalpojumiem, kādus sociālie partneri sniedz cietušajiem un vardarbības veicējiem. Mācību laikā tika organizēta došanās arī uz “Bērna māju”, kas ir starptautiski atzīts speciālistu sadarbības modelis (programma), kas nodrošina atbalstu bērniem, kuri cietuši no seksuālas izmantošanas.
Apmācībās ar savu pieredzi un zināšanām dalījās eksperti no biedrības “Centrs MARTA”, “Skalbes”, “Centrs Dardedze”, kā arī no “Mācību centra MKB”, kas Latvijā nodrošina vardarbīgas uzvedības mazināšanas kursus, kas ar attiecīgo tiesneša spriedumu ir obligāti apmeklējami vardarbības veicējiem. Pirms kursa satura izstrādes uzsākšanas uz fokusgrupas diskusiju par vajadzību apzināšanu tika aicināti eksperti no tiesām, prokuratūras, Augstākās tiesas, Valsts probācijas dienesta u. c.
Tāpat ar savu pieredzi dalījās tieslietu un iekšlietu sistēmas profesionāļi – Jānis Klūga un Gundega Kukle no Valsts probācijas dienesta, tiesnese Ilze Celmiņa, prokurore Baiba Balode, kā arī Valsts policijas pārstāvji Tatjana Macko, Dina Kļaviņa, Silva Fridrihsone un Santa Vanaga.
Pilotkursa dalībnieki savas mācības uzsāka šā gada aprīlī, un tajās kopumā piedalījās 21 dalībnieks, kas 9 piektdienu laikā apguva zināšanas par vardarbības veidiem, psiholoģiskajiem un sociālajiem cēloņiem, tās fizioloģisko un psiholoģisko ietekmi uz cietušo, apguva metodes uz cietušo vērstas pieejas nodrošināšanai un sarežģītu situāciju risināšanai. Mācību dalībniekiem tika sniegts ieskats arī tajā, kā pašiem parūpēties par savu labbūtību, kā neizdegt vai nesabrukt pēc smagu gadījumu risināšanas.
Mācību dalībnieki atzina, ka piektdienas gaidījuši ar lielu nepacietību un iesaka šo kursu apmeklēt ikvienam savam kolēģim.
Otrais mācību kursa cikls sāksies šā gada novembrī (pieteikšanās jau ir noslēgusies), savukārt trešais cikls plānots 2025. gada beigās.
Mācības tiek organizētas Tiesu administrācijas projekta (Nr. 6.2.1.3.i0/1/22/I/TM/001) “Tieslietu akadēmija” ietvaros.
Ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda finansējumu top projekts “Tieslietu akadēmija”, kura mērķis ir izveidot vienotu tiesnešu, tiesu darbinieku, prokuroru, prokuroru palīgu un izmeklētāju (starpdisciplināros jautājumos, kas būtiski efektīvai tiesas spriešanai) kvalifikācijas pilnveides mācību centru.