Mazā zinātniece Eliāna pēta, kā LU Cietvielu fizikas institūtā radīts jauns fosforicējošs pārklājums

Mazā zinātniece Eliāna pēta, kā LU Cietvielu fizikas institūtā radīts jauns fosforicējošs pārklājums

Centrālā finanšu un līgumu aģentūra

Lai uzzinātu, kā Cietvielu fizikas institūtā (CFI) notiek fosforicējošu pārklājumu pētījumi un kādi rezultāti sasniegti, ciemos pie pētnieka, fiziķa Alekseja Zolotarjova devās mazā zinātniece Eliāna.

Latvijas Universitātes CFI ar Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu īstenojis pētniecības projektu, kurā noskaidrots, kā iegūt alumīniju saturošu fosforiscējošu pārklājumu plazmas elektrolītiskās oksidācijas (PEO) procesā.

Mazā zinātniece Eliāna interesējas par fosforicējoša pārklājuma iegūšanu

Līdz šim PEO procesā iegūtie pārklājumi tiek aktīvi izmantoti, jo tiem piemīt labas aizsargājošās īpašības, piemēram,  liela cietība, laba nodilumizturība, termiskā aizsardzība, pretkorozijas u.c. Metālu un dažu tā sakausējumu oksīdiem, ir labas optiskās īpašības, taču, piemēram, luminiscence PEO procesā iegūtiem pārklājumiem iepriekš nav bijusi pētīta.

Pirmie pētījumi, kuros iegūti pirmie labi luminiscējošie pārklājumi,  tika veikti SIA "ElGoo tech", sadarbojoties ar CFI.  Tajos tika parādīts, ka ar PEO metodi iespējams izveidot arī fosforiscentos pārklājumus, kuriem būtu ievērojams pielietojumu potenciāls ilgākas pēcspīdēšanas dēļ.

Šinī pētījumā tika iegūti alumīniju saturošus pārklājumus ar ilgu pēcspīdēšanu - fosforiscenci. Iegūstamie pārklājumi ir caurspīdīgi tuvajā UV apgabalā, tādējādi gala pārklājumam ir vairākas reizes lielāka efektivitāte, salīdzinot ar pārdošanā esošajām fosforiscentajām krāsām. Vienlaikus fosforiscējošais pārklājums var kalpot kā metālu antikorozijas pārklājums, un šāda pārklājuma noturība un ilgmūžība būs daudz lielāka, salīdzinot ar krāsām.