Rubenes evaņģēliski luteriskā baznīca celta 13. gadsimtā. Sākotnēji tā bijusi koka ēka, taču tagadējo izskatu baznīca ieguvusi 1739. gadā. Rubenes luterāņu baznīca ir Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kurā atrodas valsts nozīmes mākslas pieminekļi – kancele ar gleznojumiem (18. gs. vidus), oblatu kārbiņa (1755. gads) un kauss (1849. gads). Rubenes baznīca atrodas ainaviskā vietā, tās zvanu tornis un baznīcas interjers ir īpaši izceļami.
Atjaunošanas darbu laikā ar ES fondu un ziedotāju atbalstu dievnams ieguva ne tikai jaunu grīdu, apsildītas telpas, vieglāku piekļuvi cilvēkiem ar kustību traucējumiem, bet arī interaktīvo ekspozīciju “Pa Hronikas pēdām”, kas ļauj ikvienam baznīcas apmeklētājam iepazīties ar būtiskiem kultūrvēstures notikumiem gan plašākā reģiona kontekstā, gan arī sīkāk apskatot Rubenes baznīcas divu priesteru – Livonijas Indriķa un Kristofa Hardera – personības.
Ar ES fondu atbalstu atjaunota Rubenes baznīca
Rubenes draudzē par priesteri no 1208. gada līdz savai nāvei kalpoja slavenais hronists Latviešu Indriķis jeb Indriķis no Rubenes, kurš sarakstīja pirmo bagātīgāko hroniku no vēsturiskajiem pirmavotiem par tagadējās Latvijas un Igaunijas teritoriju – Indriķa Livonijas hroniku.
Atbilstoši vēstures liecībām, Indriķis senajā Imeras novadā 1208. gadā sāka vadīt Latvijas vēsturē pirmo draudzi, kuras locekļi bija tikai latvieši, tādēļ baznīca noteikti ir apskates vērta, jo gandrīz pirms 808 gadiem tika likti latviskās kristietības pirmsākumi.
Šobrīd draudzē kalpo mācītājs Artis Eglītis un draudze, aktīvi sadarbojoties ar Kocēnu novada pašvaldību, plāno īstenot dažādus projektus, kas uzrunās sabiedrību.
Rubenes evaņģēliski luteriskās baznīcas vēsturiskais stāsts un interaktivitāte, kļūs par pieprasītu apmeklētāju piesaisti un nodrošinot valsts nozīmes kultūras mantojuma saglabāšanos un pieejamību ilgtermiņā.