CFLA: Kompetences centri jaunajā periodā veikuši piektdaļu distances; ES fondu projektu uzraudzībā izmanto principu “konsultē vispirms”

Apkopojot informāciju par ieviešanas gaitu Eiropas Savienības (ES) fondu programmā kompetences centriem, Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) secinājusi, ka pašreiz projektu īstenotājiem gandrīz izdodas sekot plānotajam laika grafikam, vērojamas vien nelielas novirzes. Lai veicinātu programmas ieviešanu, projektu īstenotājus CFLA aicina dalīties pieredzē, lai sekmīgākie motivētu tos, kam gadījušās kļūdas.   

Kompetences centru programma nu jau ir krietni ieskrējusies un esam uzsākuši intensīvu sadarbību. Šajā laikā esam sapratuši, kas programmā strādā labi un kur varam sniegumu uzlabot. Atslēga uz veiksmīgu sadarbību un kvalitatīvu projektu īstenošanu ir komunikācija – labākā risinājuma meklējumos aicinām izmantot iespēju  gan vaicāt pēc padoma CFLA projektu vadītājiem, gan dalīties ar ierosinājumiem, lai kopīgi varam strādāt vēl labāk. Programmas veiksmīga ieviešana ir mūsu kopējās interesēs”, pauž CFLA direktore Anita Krūmiņa.  

Lai pārrunātu aktualitātes kompetences centru programmas ieviešanā, tiek organizēta konsultatīvā padome, kur tiekas visas programmas ieviešanā iesaistītās puses: ES fondu finansējuma saņēmēji – kompetences centri, CFLA pārstāvji, kas nodrošina programmas administrēšanu, un Ekonomikas ministrija, kas ir atbildīgā par nozari un programmas ieviešanas nosacījumiem.

Uzņēmējdarbības un inovāciju departamenta direktore Marina Vorobjova-Vaišļa: “Investīcijām no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) otrajā projektu atlases kārtā pieejami vairāk nekā 25,6 miljoni eiro, no tiem līdz šim investēta aptuveni piektā daļa. Arī kompetences centru programmā, gluži tāpat kā citās, CFLA ievēro principu “konsultē vispirms”- finansējuma saņēmējiem nodrošinām vispusīgas konsultācijas un sniedzam atbalstu projektu īstenošanā. Taču, ja ieteikumi netiek ņemti vērā un kļūdas pieļauj atkārtoti, projektam tiek pastiprināta kontrole un veiktas papildu pārbaudes. Pozitīvi, ka līdz šim CFLA veiktajās pārbaudēs iebildumi bijuši vien dažos gadījumos.

Lai pēc iespējas efektīvi īstenotu tautsaimniecībā būtiskus pētījumus, Ekonomikas ministrija aicina kompetences centrus meklēt arī pārnozaru risinājumus - savstarpēji sadarboties, tādējādi īstenojot pētniecības projektus, kas pārsniedz kompetences centra nozares robežas. Šoruden ministrija rīkos pētniecības un inovāciju konferenci, kurā piedalīties būs aicināti kompetences centri, sniedzot informāciju par īstenotajiem pētījumu projektiem.

Kompetences centri ar ERAF atbalstu koordinē pētniecības projektu īstenošanu astoņās nozarēs, lai atbalstītu jaunu produktu un tehnoloģiju attīstību un ieviešanu ražošanā. Atbalstu kompetences centros var saņemt mazie, vidējie un lielie komersanti, kas attīsta produktus un tehnoloģijas viedās specializācijas jomās, kā arī pētniecības un zināšanu izplatīšanas organizācijas.

Ekonomikas ministrija kopīgi ar CFLA, pamatojoties uz projektu īstenošanā gūto pieredzi, ir izvērtējusi projektu īstenošanas nosacījumus un ierosināja Ministru kabineta noteikumu grozījumus, kas attiecas uz valsts atbalsta saņemšanas nosacījumu precizējumiem un attiecināmo izmaksu plašāku definējumu. Kopīgi ar ALTUM ir sagatavoti arī grozījumi, kas ļaus kompetences centru piešķirtos grantus apvienot ar ALTUM izsniegtajām garantijām. Grozījumi noteikumos noteiks finansējuma saņēmējiem labvēlīgākus nosacījumus. Plānots, ka  grozījumi tiks apstiprināti vasaras beigās.

Saraksts ar ERAF atbalstu saņēmušajiem kompetences centriem pieejams šeit.

 

Informāciju sagatavoja:
Ieva Luste
Centrālās finanšu un līgumu aģentūras
sabiedrisko attiecību speciāliste
tālr. 26019685, ieva.luste@cfla.gov.lv
www.cfla.gov.lv

Padalies ar informāciju: DrukātDrukāt
Pēdējo reizi informācija šajā sadaļā atjaunota 2017. gada 3. jūlijā
Uz augšu